Unikátnosť projektu vidím v jeho jednoduchosti

Čím je váš víťazný projekt Rodinný dom BSM v Martine jedinečný?
Projekt v Martine je pekným prvým domovom pre rodinu, ktorá sa rozhodla vymeniť bývanie v byte za nový domov v dome. Klienti mali veľmi jemný vkus a dizajnové cítenie, takže sme sa rýchlo spojili s riešením a dizajnom. Jedinečnosť projektu vidím v jednoduchosti riešenia v prelínaní dvoch hmôt konštrukcie a otvorení domu do átria. Jedno krídlo domu je prízemné a druhé krídlo je dvojpodlažné, čo do objektu vnáša dynamiku. Odrezané strechy sú reakciou na horské prostredie lokality.

Čo ste sa naučili z tohto projektu?
Projekt poskytol pohľad na dizajn budov v horách, pochopenie špecifických požiadaviek na budovy v tomto prostredí a hlavne som sa stretol s investormi s citom pre architektúru. Až keď dobrý investor pochopí návrh architekta a bez väčších zmien a dokonca dolaďovaní ho dotiahne až k realizácii a doplní ho tak, aby vyniklo pôvodné riešenie a dizajn, môže vzniknúť niečo výnimočné. Myslím si, že kvalitná architektúra sa môže zrodiť aj v menších budovách, vkus nepotrebuje veľké zadania.

Navrhovať srdcom, riešiť budovy najlepšie, ako viem. Buďte úprimní, nehľadajte skratky, neexistujú žiadne jednoduché riešenia.


Na čom momentálne pracuješ?
Momentálne pracujeme na niekoľkých domoch v ateliéri v Bratislave na Slovensku vo viacerých častiach mesta, na rovinách aj na svahoch za mestom. Projektujeme novú školu pre bratislavskú štvrť – pre Ružinov a oslovili nás, aby sme pripravili prezentáciu našich projektov na budúci rok na výstavu architektúry v talianskych Benátkach. Takže sa chystáme, čaká nás veľa práce s prípravami, fotením, výberom projektov a prípravou prezentácie tvorby nášho ateliéru od roku 1998.

Čo je vašou hnacou silou?
Určite je to skvelý investor, ktorý k nám prichádza s novým projektom, ktorý nás v ateliéri osloví a zaujme. Teší nás, keď nás oslovia noví ľudia, ktorí prinášajú novú energiu a sú naladení na rovnakú vlnu ako my v štúdiu. Čo vidia, zároveň cítia a sú schopní prijať aj netradičné riešenia a výzvy.

Akékoľvek nápady, o ktorých si myslíte, že by mali byť v popredí mysle architektov?
Navrhovať srdcom, riešiť budovy najlepšie, ako viem. Buďte úprimní, nehľadajte skratky, neexistujú žiadne jednoduché riešenia. Keď milujem svoju prácu, prináša mi to radosť, profesionálne aj osobné naplnenie a architekt si potom život veľmi užíva. To je následne viditeľné na výsledkoch a na návrhoch.

Zobraziť originálny článok

Scroll to top

Kontaktný formulár

Máte záujem ? Vyplňte kontaktný formulár nižšie