autor textu Archinfo.sk, autor foto Ľubomír Sabo
Na internetovom portáli Archinfo bola publikovaná príjemná reportáž o našej realizácii Fotografických ateliérov v prírode na Hrušove.
Celý koncept vznikol počas pandémie, kedy sa investori rozhodli presunúť svoje pôsobisko zo západného Slovenska do romantickej krajiny v okolí Hrušova. Na mieste bývalých vinohradov fotografi Ľubomír Sabo a Katarína Sabová dokončujú trojicu drobných objektov – montovaných drevodomov.
Slúžia ako pracovňa, ateliér a ubytovanie. Vítaný je pohyb po čerstvom vzduchu, rovnako ako priehľady do krajiny a oddych na terasách. Výrazovú spojnicu tvoria fasády zo svojpomocne opaľovaného smrekovcového dreva.
Viac prezradí architektka Gabriela Fukatschová a investori Ľubomír Sabo
a Katarína Sabová:
Pôvodný projekt bol plánovaný z lodných kontajnerov, ale kvôli nedostatku kontajnerov, časovým obmedzeniam a dostupnosti terénu sa rozhodli pre montovaný drevený dom. Celá stavba pozostáva z troch budov: pracovne, ateliéru a ubytovacieho zariadenia.
Tím sa inšpiroval architektúrou, najmä architektúrou Ďalekého východu a technikou Shou-sugi-ban. Hoci je každá budova iná, spája ich čierny obklad. Čerpá z tradície, ktorá je typická nielen pre tento región, ale aj pre Ďaleký východ. Shou-sugi-ban, starý japonský spôsob opálenia dreva, ktorý pomáha zvýšiť jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom, škodcom, drevokazným hubám, ale aj ohňu, sa používa najmä na obkladanie domov. V Japonsku používajú na obklady cyprusové drevo, na
Slovensku padla po konzultáciách voľba na smrekovec. V týchto podmienkach je to ideálna drevina na obklad fasády.
Jednotlivé budovy sú voľne roztrúsené na svahu kopca s výhľadom do ďalekej krajiny. Pôdorysne jednoduché stavby majú obdĺžnikový pôdorys,
postavené na lôžku z dlažby, zasadené do naplaveniny kopca. Stavby vyrástli v exteriéri mimo klasickej zástavby Hrušova a pekne splývajú s miestnou divokou faunou a flórou.