Form follows function in the kitchen, Forma nasleduje funkciu aj v kuchyni
článok pre publikáciu TOP kuchyne, 10/2016
text : Ing. arch. Gabriela Fukatschová , https://www.modulor.sk
Známa poučka moderného architekta “ form follows function “ alebo “ forma vždy nasleduje funkciu “, ktorej otcom je americký architekt Louis Henri Sullivan, najznámejšia osobnosť tzv. Chicagskej školy je aplikovateľná aj v priestoroch kuchyne. Nič nestráca na svojej aktuálnosti, práve naopak.
Základná požiadavka na riešenie a zariadenie kuchyne, jej celkového výrazu, spojenie v rámci interiéru s ostatnými časťami domu alebo bytu dáva základ na jej usporiadanie, základné komponovanie v dispozícii a v riešenom priestore. Takže forma kuchyne sa rodí ruka v ruke s jej funkciou. Ak túžime po otvorenej kuchyni úplne splývajúcej s priestorom obytným, táto požiadavka nám určí formu architektonického riešenia.
Naopak, ak preferujeme separátny kuchynský kút oddelený od hlavného diania, táto funkcia kuchyne nám krásne zadefinuje architektonické riešenie úplne odlišné od otvorených obytných multifunkčných priestorov. Nižšie popíšem môj názor na riešenie kuchynských zostáv v duchu “ forma nasleduje funkciu “ ako jednotlivé možné riešenia vidím ja.
Multikuchyne
Dnešné zrýchľujúce sa životné tempo mení kuchyňu na miesto prípravy stravy priamo v obývačke uprostred diania okolo. Pripravujeme tu steaky pred očami našich hostí alebo detí, varné plochy, grilly sú svojím atratktívnym prevedením kusom spotrebiča, ktorý popri funkčnosti, radi vystavíme na obdiv a umiestníme ho do hlavného multi-pultu v strede dispozície. Multi – pult sa stáva “ srdcom domu “. Domáca pani trávi pri ňom čas I venuje sa svojim deťom. Rozdiel medzi obývačkou a kuchyňou je úplne stratený. Priestory spolu splývajú funkčnosťou, designom, riešením detailov. Nábytkové riešenie je úplne identické. Na prvý pohľad nerozlíšite skrinku kuchynskú od obývačkovej. K tomuto potretiu výrazového rozdielu na základe funkcie dochádza I na úrovni riešenia detailov, či farebnosti, kde rovnaké designové výrazy použijeme v riešení kuchyne I obývačky. Funkcia kuchynská spojená s obytnou určuje jednotný spoločný multipriestor.
V multi uniformnom priestore sa nám objavuje unifikovanie priestorov, ktoré pokračuje v unifikovaní povrchov nábytku, všetko je hladké, v rovnakom prevedení, uniformné, bez akcentu.
Pre oživenie unifikácie designu kuchýň v multipriestoroch použijeme prvok industrializácie.
V celkovom prevedení kuchyne sa nám objaví napríklad veľké industriálne svietidlo, ktoré veľmi nápadne visí zo stropu, niekedy veľmi nízko priamo nad jedálenskou plochou a bezohľadne upozorňuje na seba. Forma sa tu premieta až v detaile, industriál poukazuje svojím spôsobom na industriálny charakter kuchyne – ako na výrobu jedla.
Kuchyňa nesplývajúca s obytným priestorom – “ varím separé “
Naopak, žijú medzi nami domáci kuchári, ktorí nemajú radi pri varení obecenstvo. Užívajú si svoje varenie v uzavretej varnej zóne v bezpečí oddelenej kuchyne, ktorá im ponúkne komfort a zázemie. V blízkosti sa nachádza komora so surovinami, veľké potravinové skrine I skrine na riady a hrnce, všetko prakticky po ruke. Tu sa varí dobre.
Kuchyňa môže byť úplne výrazovo, prevádzkovo, designovo nezávislá od hlavnej obytnej línie, čo umožňuje voľnejšie architektonické riešenie pri jej návrhu. Nie je nevyhnutné návrhom odpovedať a komunikovať s designom v obývačke. Kuchyňa je oslobodená a môže mať svoj nezávislý charakter. Forma kuchyne je uzavretá, nekomunikuje s okolím alebo len veľmi obmedzene.
V pôdorysnom riešení sa to prejaví stavebným oddelením kuchyne od obývačky alebo aspoň nábytkovým predelom, ktorý vytvorí aj optickú bariéru a kuchyňu ukryje od priameho pohľadu ostatných návštevníkov bytu alebo domu.
Obytná kuchyňa – retro riešenie
Novým momentom v súčasnom navrhovaní kuchýň je tzv. “ obytná kuchyňa “ vo svojom prenesenom retro význame. Mám na mysli úplné prevádzkové spojenie kuchyne a jedálne s kuchynskou linkou po obvode jedálne a s jedálenským stolom alebo jedálenským pultom uprostred. Takéto členenie a usporiadanie mi pripomína kuchyňu moje starkej, kde sme pri stole v kuchyni vykonávali všetky rodinné práce, kreslili, maľovali I písali domáce úlohy. Tento spôsob prevádzky kuchyne sa vracia, forma kuchyne je nezávislá od okolia, komunikuje s ostatnými obytnými priestormi dvernými otvormi, môže ísť o samsostatnú miestnosť. Celkovo zažívame návrat k tradičným rodinným hodnotám, čoho odrazom je I obytná kuchyňa. Tu forma kuchyne nasleduje funkciu úplne od základu.
Pár postrehov ako sa mení design a detaily v kuchyniach…alebo ako dodatková funkcia kuchyne tvaruje detail
Zeleň a bylinky v kuchyni
Na tohtoročnom Salone Mobile v Milane bolo nepriehľadnuteľné množsvo drobnej zelene, byliniek nainštalovaných v kuchynských kvetináčikoch. Expozície kuchýň doslova kričali zelenou farbou, ktorá krásne kontrastovala s vyleštenými plochami kuchynských liniek. Dnešný trend varenia bio, zdravo, túžba vo varení kreovať farebné jedlá a dopĺňať ich bylinkami, lístkami, zeleninou sa premieta do rôznych nádob a záhradných debničiek pre tieto rastlinky v kuchynských zostavách. Kuchyňa tak získava krásny nádych ako keby prírody v interiéri. Dodatková funkcia, ktorú potrebujeme riešiť pri varení ako dochucovanie a dekorovanie jedál rastlinkami nám takto tvaruje kuchynský detail.
Odsávače pár ako solitéry na pracovnom pulte
Veľkým potešením pre mňa bolo, keď som zaregistrovala súčasný trend pre digestory alebo odsávače pár nad varnou plochou. Veľké krabice digestorov nad sporákom zmizli ! Pohľad do kuchyne je voľný, nestraší vám nad hlavou žiadne komínové teleso digestora, pary z varenia odsajeme malým kubusom alebo valcom, ktorý je z jednej strany votknutý do pracovnej dosky a stojí nad varením ako nenápadné teleso s prieduchmi na odsávanie. Súčasné designové variácie sú mnohoraké v tvare I v prevedení, digestor môže byť aj mobilný a vysunie sa z plochy na varenie len v prípade potreby. Môže to byť design v medi, kove I drevený výraz. Prevádzka kuchyňa je takto odľahčená od predmetu nad hlavou, je to oslobodzujúce. Funkcia odsávania pár v kuchyni sa potiera úplne na minimum.
Súčasné varenie je veľmi slobodné, kuchynské zostavy sa približujú svojej podstate vytvárať priestor prednostne na varenie, ku ktorému sa pričleňujú v jednotlivých formách kuchýň ďaľšie dodatkové funkcie. Toto všetko spolu nám pekne tvaruje kuchynské tvaroslovie. Forma kuchyne je živá, intenzívne komunikuje so svojou základnou funkciou.
Vareniu v takto prevádzkovanej plne funkčnej kuchyni zdar ! Pán architekt L. H. Sullivan by sa pousmial.