Inflight Magazín Discover Germany napísali o našom štúdiu: Fokus na inovatívny design

Modulor, ateliér architektúry, vzrušujúca a udržateľná architektúra.

Autor textu rozhovoru : Silke Henkele
Odpovedala : Gabriela Fukatschová

ORIGINÁL článok

Súkromné domy alebo verejné priestory – architektonická kancelária  modulor prináša výnimočné návrhy.

Ocenené minimalistické a funkčné návrhy spoločnosti modulor, ktorú v roku 1998 založila architektka Gabriela Fukatsch, sa vyznačujú čistou,  monochromatickou farebnou schémou, ktorej dominujú čierna a biela farba.
“Milujeme prácu s drevom – je to jednoducho najlepší materiál pre  udržateľnú výstavbu,” zdôrazňuje architektka. “Veľký dôraz kladieme aj  na vizuálne prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Architektúra by  mala pôsobiť vzdušne a slobodne, nie stiesňujúco,” hovorí Fukatsch.
Hoci Fukatschová právom považuje svoju prácu za príliš rôznorodú na to,  aby sa dala priradiť ku konkrétnemu “charakteristickému” návrhu,  vyzdvihne tri projekty.

Prvým je rodinný dom v Košiciach, ktorý získal ocenenie ICONIC DESIGN  AWARD 2022 a BIG SEE Architecture Award 2022. Jeho dispozícia kopíruje  členitý svah, na ktorom stojí, presvedčivé je jasné rozdelenie denných a nočných priestorov, ako aj obytný priestor, ktorý sa otvára do záhrady,  čím obyvatelia získavajú pocit priestrannosti.

Fotoateliéry v Hrušove, komplex samostatných drevených budov s  jednoduchou dispozíciou a fasádami upravenými metódou Yakusugi, získali  cenu BIG SEE Architecture Award 2023 v kategórii Mixed Use. Stavby budú  vystavené v rámci výstavy Drevostavby – Drevené stavby 2024 pred  Národným divadlom v Prahe od 19. apríla do konca mája. Záujemcovia tak budú mať možnosť oboznámiť sa s udržateľnými návrhmi spoločnosti  Modulor.

Aktuálnym projektom novej stavby je rodinný dom v Regelsbrunne pri  Viedni, ktorý modulor vybavuje solárnou energiou. “Okrem toho,” dodáva  Fukatsch, “sme dom vybavili atraktívnou drevenou fasádou, ktorá bude  časom prirodzene starnúť, a tak sa genericky prispôsobí svojmu okoliu.”
Aj s týmto projektom modulor vysoko zabodoval a získal cenu BIG SEE  Architecture Award 2023 v kategórii Rezidenčná architektúra.

Spoločnosť modulor, ktorá pracuje na projektoch na Slovensku, v Českej  republike a Rakúsku, pravidelne získava prestížne ocenenia za svoje  udržateľné návrhy. Naposledy Fukatschove návrhy rodinného domu v Martine  na Slovensku získali Nemeckú cenu za dizajn 2024.

A čo prinesie budúcnosť? “V súčasnosti pracujeme na niekoľkých zatiaľ  nezverejnených projektoch s talianskou architektonickou kanceláriou z
Ríma,” hovorí architekt. “Ale aj návrhy z tejto spolupráce budú hovoriť  naším minimalistickým dizajnovým jazykom. Tešíme sa na ďalšie  (ne)európske projekty a sme otvorení novým spoluprácam.”

Scroll to top

Kontaktný formulár

Máte záujem ? Vyplňte kontaktný formulár nižšie